Напрямки досліджень

Основні напрямки роботи лабораторії когнітивного моделювання:

  • Моделювання нейронних мереж: Використання штучних нейронних мереж для симуляцій когнітивних процесів, таких як сприйняття, увага та планування, сприяє розумінню того, як може працювати мозок на різних рівнях організації.

  • Моделювання поведінки особи та груп осіб: Моделювання того, як індивідуальні когнітивні процеси формуються та адаптуються в соціальних групах, особливо в контексті співпраці та конкуренції, має великий потенціал для досліджень. Використання програмного забезпечення та штучного інтелекту для моделювання впливу психологічних характеристик особи та груп осіб та їх поведінкових корелятів на ефективність їх функціонування, досягнення різних індивідуальних та групових цілей (і впровадження їх у віртуальних агентах). Такі моделі можуть допомогти створити більш точні прогнози поведінки і бути корисними для розуміння механізмів соціальної адаптації, резилієнтності, переживання щастя тощо.

  • Обробка природної мови та когнітивна лінгвістика: Створення моделей для розуміння мови, генерації тексту та аналізу людської комунікації на основі нейронних мереж. Це допомагає створювати системи для моніторингу соціальних процесів, покращення взаємодії з машинами та моделювати процеси мовлення та розуміння.

  • Віртуальна реальність для когнітивного моделювання: Використання віртуальної та доповненої реальності для тестування когнітивних гіпотез у контрольованих середовищах. Це може бути корисним для дослідження травматичної пам’яті, ухвалення рішень і соціальної поведінки, психологічних розладів, таких як депресія, ПТСР чи тривожність, і їх лікування.

Лабораторне обладнання:

  1. Електроенцефалографія (EEG) – для аналізу мозкової активності під час когнітивних завдань.

  2. Віртуальні симуляційні середовища – для створення інтерактивних середовищ для моделювання поведінкових експериментів.

  3. Системи для аналізу рухів очей (eye-tracking) – для вивчення процесів уваги, обробки інформації та прийняття рішень.